U VREME POSTA TREBA VODITI RAČUNA O UMERENOM UZIMANJU HRANE KAŽU LEKARI

Tokom posta treba jesti tri glavna obroka i dve užine. Potrebno je jesti dosta povrća, kako svežeg tako i termički obrađenog. Riba se preporučuje i u redovnoj ishrani i u toku posta, ona je izvor zdravlja i sadrži omega-tri masne kiseline i vitamine A, B, D i E. Za glavne obroke mogu se koristiti: pasulj (i ostale mahunarke), jela od pirinča, jela od soje, jela od krompira… Ova jela sadrže biljna vlakna, biljne masti i biljna ulja neophodna svakom organizmu. Salate od svežeg povrća sa maslinovim ili drugim uljem izvori su vitamina neophodnih svakom organizmu. Za užinu se preporučuju sveže voće ili kompoti od voća, kako bi se u telo uneli vitamini i sastojci koji potpomažu pravilno varenje. Posna jela se mogu pripremiti na razne načine, sa raznim prirodnim biljnim začinima, tako da takva hrana može biti i raznovrsna i veoma ukusna.

Post se, nažalost, može zloupotrebiti na više načina. Unošenjem malih količina jednolične hrane u organizam može doći do toga da se pojede malo kalorija, a nedovoljno vitamina i minerala. Ovakvom ishranom oslabljuje se organizam, tako da može biti podložan infekcijama i raznim bolestima, kaže u izjavi za TV 4S dr Suzana Mitić, načelnica Službe za zaštitu odraslog stanovništva Doma zdravlja u Leskovcu.

Pojedini ljudi pogrešno tumače post, pa u to vreme jedu velike količine posne hrane: previše mahunarki, previše krompira, previše testenine i ulja i  hleba. Na ovakav način se u organizam unosi posna hrana, ali previše kalorija i previše drugih materija koji dovode do gojaznosti.

Takođe post neki shvataju i kao stvar prestiža, tako da u vreme posta nabavljaju i spravljaju skupa jela: uvoznu posnu hranu, riblju pršutu, dimljenu skupu ribu, egzotično voće i povrće, što nije pogrešno, ali može ugroziti zdravlje,.

Čuvajmo zdravljeDom zdravlja Leskovacdr Suzana Mitić